• Eylül

    14

    2019
  • 990
  • 0
Küf Alerjisi nedir?

Küf Alerjisi nedir?

İstanbul Üniversitesi (İÜ) Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta, birçok alerjik rahatsızlığa yol açan küfe karşı önlem alınmasının sağlıklı yaşam açısından önemli olduğunu bildirdi.

Prof. Dr. Küçükusta, sonbaharınilk günlerinde alerjik göz hastalıklarından saman nezlesine, cilt alerjilerinden astım ve alerjik zatürreeye kadar pek çok alerjik hastalığa bağlı şikayetlerin artış göstermesinde, solunan havadaki küflerin çok önemli rolü bulunduğunu söyledi.

Küflerin sıcak, rutubetli ve karanlık ortamlarda ürediğini anlatanProf. Dr. Küçükusta, ”Her küfün daha çok ürediği bir mevsim vardır, ama alerji yaratan küflerin birçoğu sonbaharın ilk günlerinde daha çok üremektedirler” dedi.

Prof. Dr. Küçükusta, küflerin evlerde çöp kapları, banyolar, bulaşık, kirli ve ıslak çamaşırlar, halılar, yastıklar, bodrum ve tavan arası gibi yerlerde çoğunlukla bulunduklarını kaydederek, daha etkili izolasyon, banyo ve duşların daha sık kullanılması, yeni yemek pişirme yöntemleri ve evlerin iyi havalandırılmamasının nemi artırarak, küflerin çoğalmasını kolaylaştırdığını dile getirdi.

Binlerce türü bulunan küflerin bazılarının alerjiye neden olduklarını ifade eden Prof. Dr. Küçükusta, küf alerjisinin çok basit test yöntemleriyle anlaşılabildiğini ve tıbbi önleminin alınabildiğinisöyledi.

   ÖNERİ VE ÖNLEMLER

Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta, küflere karşı alınabilecek önlemlere de değinerek, nemli ortamlardan ve ağaçlıklı yerlerden uzak durulması, ahır, kümes gibi kapalı ve havasız yerlere girilmemesi, çayır, çimen biçmek, tırmık yapmak gibi işlerden kaçınılması gerektiğini bildirdi.

Ev içerisinde alınması gereken önlemleri de sıralayan Prof. Dr. Küçükusta, şunları kaydetti:

”Evlerdeki rutubet ve ıslaklık azaltılmalı. Bunun için merkezi air-condition sistemleri en uygun yöntemdir. Çıplak zeminler tercih edilmeli. Islak halı ve kilimler küflerin üremesi için ideal ortamlardır. Nemli duvar kağıtlarına da dikkat edilmelidir. Evdeki saksı ve çiçekler de, küfler için uygun üreme alanları olduğu için yatak odalarında ve hatta evin hiçbir yerinde bulundurulmamalıdır.

Yastık ve yatak şiltelerininin özel bir kılıfla kaplanması yararlıolur. Nemli duvarların seyreltilmiş çamaşırsuyu ile yıkanması, küf üremesini engelleyebilir. Küvet, lavabo, duş ve tuvaletler, ıslak ve kirli bırakılmamalıdır. Mutfaktaki buhara karşı, havayı dışarı çeken aspiratörler çok uygundur. Çöpler dışarıda kalmamalı, plastik bir torbada kapalı olarak tutulmalıdır.”

Rutubet Çözüm Uygulamaları Hakkında Bilgiler
Rutubet Sorununuzmu var?

Rutubet sorunu yaşanan her yüzeyi profesyonel kadromuz, Türkiyede 10 yıl garantili tek uygulama ile Rutubet, Nem ve Küf sorununuz hemen çözelim , İstanbul, Bursa, Ankara, İzmir, Tırakya ve tüm Ege bölgesine hizmet vermekteyiz. Rutubet Çözüm Uygulamarı hizmetlerimizden faydalanmak için bizimle iletişime geçmeniz yeter

© Telif hakkı 2019 Nemeson Gizlilik Politikası Tasarım TUF Host